Podczas wojny trzydziestoletniej w 1630 r. do Słupska wkroczyli Szwedzi, nakładanymi kontrybucjami i rabunkami rujnując jego gospodarkę. W 1653 r. ziemię słupską przejęli elektorowie brandenburscy (od 1701 r. — królowie pruscy). Okres odbudowy i ponowny kryzys oraz osłabienie miasta nadeszły podczas wojny siedmioletniej (1756–1763) i wojen napoleońskich (1806–1813), kiedy Słupsk stał się silnym punktem oporu pruskiego przeciwko Francuzom.
W 1831 r. Słupsk musiał zrzec się odwiecznych praw do portowej Ustki na rzecz państwa pruskiego. W latach 1878–1900 miasto przeżyło okres rozwoju przemysłowego, w którym dominującą rolę wiodły branże materiałów budowlanych, drzewna i metalowo-maszynowa. W pierwszej dekadzie XX w. rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, a także wybudowano mechaniczną oczyszczalnię ścieków.
W początkach lat 30. XX w. uaktywniły się w Słupsku struktury NSDAP. W 1936 r. w podsłupskim Redzikowie powstało lotnisko wojskowe Luftwaffe. Jesienią 1939 r. na ziemię słupską przybyły pierwsze transporty polskich robotników przymusowych, a ogółem w latach 1939–1945 niewolniczo pracowało na tych terenach nawet kilka tysięcy Polaków. W 1944 r. w mieście zlokalizowano podobóz (Aussenarbeitslager Stolp) dla więźniów obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Od połowy roku nastąpił napływ ogarniętej paniką ludności z Prus Wschodnich; przystąpiono do przygotowania miasta i rejonu do obrony. 8 marca 1945 r. do miasta wkroczyły sowieckie wojska pancerne, a nieco później piechota, bez walki zajmując obie części Słupska. Słupskie Stare Miasto zostało przez żołnierzy Armii Czerwonej splądrowane i spalone w trzy dni później.
Na mocy uchwały Rady Ministrów z 14 marca 1945 r. Słupsk i obwód słupski znalazły się w granicach okręgu zachodniopomorskiego, z tymczasową siedzibą władz w Pile. Rozpoczął się proces odbudowy miasta ze zniszczeń wojennych, napływało do niego również coraz więcej ludności polskiej. W 1948 r. Słupsk uzyskał status wyodrębniony, natomiast w 1950 r. powiat słupski i Słupsk włączono do nowo utworzonego województwa koszalińskiego.
W grudniu 1970 r. fala niepokojów spowodowanych rządowymi podwyżkami cen mięsa, mimo blokady informacyjnej dotarła z Trójmiasta do Słupska; przez kilka dni trwały w mieście starcia mieszkańców z milicjantami. W czerwcu 1975 r. powstało nowe województwo słupskie, istniejące do kolejnej reformy administracyjnej w 1998 roku. Obecnie Słupsk, stanowiący tzw. powiat grodzki, i powiat słupski należą do województwa pomorskiego.